Kronika

Lekcja przyrody w pasiece

Z bardzo interesująca propozycją do Koła Pszczelarzy Wrocław Krzyki wystąpiła pani Małgorzata Macioszek - nauczycielka w Szkole Podstawowej w Bielanach Wrocławskich.

Zaproponowała nam zorganizowanie w pszczelarskim plenerze czyli w pasiece lekcji poglądowej dla dzieci z I kl., na temat życia i roli pszczoły miodnej w przyrodzie. Bardzo mi się ta propozycja podobała, gdyż my pszczelarze staramy się w różny sposób propagować znaczenie pszczoły w środowisku naturalnym a okazja do porozmawiania o tym z najmłodszymi słuchaczami była ze wszech miar wskazana.    

12 maja 2011 r. zorganizowaliśmy z panią nauczycielką zajęcia w mojej pasiece w Tyńcu nad Ślęzą. Dzieci miały możliwość zobaczyć z bliska (przez szybę) w specjalnym szklanym uliku szkoleniowym, całą rodzinę pszczelą z królową na czele.  Zobaczyły jak i gdzie składany jest miód  i pyłek, jak rodzą się młode pszczoły i jak budują swoje plastry woskowe. Dowiedziały się jak ważna rolę spełnia pszczoła w przyrodzie i jakie korzyści przynosi człowiekowi.
Poznały na gruncie budowę ula i sposób odwirowania miodu z plastrów.

Zrobiliśmy degustację miodu aby dzieci kojarzyły pszczołę z czymś dobrym - słodkim a nie z żądłem i bólem.
Po wysłuchaniu tych wszystkich wiadomości, chłopcy razem z wilczurką Sabą rozegrali mecz piłkarski, w którym Saba nie przyniosła wstydu, była równorzędnym partnerem w grze. Po meczu podziękowaniom, pożegnaniom i uściskom nie było końca. Rozstaliśmy się w nadziei, że jeszcze się spotkamy. Jednym słowem – było nad wyraz sympatycznie.

W dobie totalnego zagrożenia istnienia pszczół, a zagrożenie takie istnieje na całym świecie, o czym my pszczelarze wiemy, a media o zjawisku masowego ginięcia pszczół informują z różnych stron świata, takie lekcje powinny odbywać się jak najczęściej we wszystkich Szkołach a nie tylko w Bielanach Wrocławskich. Gdy takich nauczycieli jak pani Małgorzata Macioszek będzie więcej, to katastroficzne ostrzeżenie wielkiego naukowca-fizyka Alberta Einsteina może się nie spełni…

Albert Einstein powiedział: „kiedy zginie ostatnia pszczoła na ziemi, to ludzkości pozostanie tylko 4 lata życia”.

Weźmy na serio pod uwagę to ostrzeżenie, ono naprawdę może zaistnieć.

Tyniec nad Ślęzą, 14.05.2011 r.                      
Prezes Koła Pszczelarzy Wrocław Krzyki – Józef Orfin

Image

Jesteśmy kołem terenowym Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu

O naszym koleole

Porady

Info